Heltermaa-Ristna-Sarve haru 

RMK matkatee võrgustik on jõudnud Eesti läänesaartele.
2021. aasta sügisel avati uus RMK matkatee võrgustikku kuuluv rajaharu Hiiumaal - RMK matkatee Heltermaa-Ristna-Sarve haru ehk lihtsamalt öeldes - RMK matkatee Hiiumaa haru. See haru on mandril kulgeva Peraküla-Aegviidu-Ähijärve matkatee haru jätkuks.

Nagu mandrilgi, on matkatee Hiiumaal tähistatud valge-rohelise-valge värvimärgistusega.

234 km pikkusena on see matkatee haru olemasolevatest kõige lühem ja kompaktsem, kulgedes ümber ja läbi Hiiumaa. Matkatee haru algus- ja lõpp-punkt on teineteisest tegelikult vaid 3 km kaugusel.

Hoolimata suhteliselt tagasihoidlikust pikkusest, pakub see rada väga palju vaheldusrikkust ning ääretult kauneid ning võimsaid looduselamusi.
Hiiumaa matkatee rada läbib enamuse Hiiumaa kaitsealadest.
See on rada, kuhu rattaga pole asja ja iga kilomeeter tuleks läbida jalgsi!
Rada saab alguse Heltermaa sadamast ning kulgeb esimeses osas enamasti mööda külavaheteid ning kohalikke maanteid. Alates Hiiumaa pealinnast - Kärdlast - muutub raja ilme täielikult ning alguse saab üle saja kilomeetri pikkune, vähese inimasustusega, pea katkematu loodusrada, mis läbib Hiiumaa kõige põnevamaid ning kauneimaid maastikke - Tahkuna poolsaare metsad, põhjaranniku luited, liivarannad ning erinevad militaarrajatised. Seejärel teeb matkatee põike Hiiumaa südamesse, möödudes Kaibaldi liivikust ning läbides Hiiumaa südames olevaid soo- ning rabamassiive, kuni pöördub taas ranniku poole tagasi.

Jõudes uuesti tagasi ranniku lähedale, teeb matkatee seejärel ringi peale Kõpu poolsaarele, pakkudes suurepäraseid vaateid kõrgetelt rannaluidetelt, külastades kauneid randu Ristna neemel ning tehes põike ka ühe Hiiumaa sümboli - Kõpu tuletorni juurde. Kõpu poolsaarel asub ka RMK Ristna külastuskeskus.

Pärast Kõput suundub matkatee taas saare keskosa poole, läbi Vanajõe oru ning ja üle Leemeti mägede kuni jõuab metsade sügavustes oleva Tihu metsaonnini.
Tihu metsaonni juurest algab ka matkatee lisaharu, mis viib Hiiumaa lõunatipus oleva Sõru sadamani. 
Tihu onni juures lõpeb metsik loodusrada ning edasi kulgeb matkatee peaasjalikult mööda põllumajandusmaastikke ning kohalikke maanteid kuni jõuab Kassari saarele, tehes tutvust sealsete huviväärsustega.
Kassarilt tagasi Hiiumaale suundub matkatee üle mere - matkateele jääb mereületus, kus kuivade ilmade korral on merepõhi üsna kuiv kuid tugeva tuule või kõrgema veeseisu korral võib seal vesi kuni põlvini ulatuda. Väga halva ilma korral saab Hiiumaale tagasi minna mööda maanteed.
Lõpuks jõuab matkatee Suuremõisa külla ning lõpus Sarve loopealsetele, kus Sarve telkimisalal ongi selle matkatee haru lõpp-punkt. Heltermaa sadam jääb siit ca 3 km kaugusele - ja nii ongi kogu Hiiumaale ring peale tehtud.

Olulised materjalid:

Allalaetavad failid GPS seadmetele

Zip-failid GPS seadmetele sobivas formaadis (Garmini gpx). gpx-failide laadimiseks Garmini GPS-seadmesse võib kasutada programmi BaseCamp, mida saab alla laadida Garmini kodulehelt.

Heltermaa
Ristna
Sarve
Tõrvanina
Sääre-
tirbi
  • Matkapass
Matkateelisele pakume erinevaid soodustusi ja hüvesid, mille saamiseks annab õiguse Matkateelise pass.
Täpsem info
I lõik Heltermaa-Ristna-Sarve/Heltermaa-Kärdla (32 km)
RMK matkatee Heltermaa-Ristna-Sarve haru (ehk RMK matkatee Hiiumaa haru) I lõik algab Heltermaa sadamast, sisuliselt kohe praamilt maha astudes ning lõpeb Kärdla kesklinnas.
II lõik Heltermaa-Ristna-Sarve/Kärdla-Ristna (107 km)
RMK matkatee Heltermaa-Ristna-Sarve haru (ehk RMK matkatee Hiiumaa haru) II lõik algab Kärdla kesklinnast ning lõpeb RMK Ristna külastuskeskuse juures.
Kui matkatee I lõik kulges peaasjalikult mööda küla- ja maanteid, siis selle lõigu ilme on aga hoopis teistsugune.
III lõik Heltermaa-Ristna-Sarve/Ristna-Tihu (36 km)
Hiiumaa matkatee kolmas lõik algab Ristna külastuskeskuse juurest ning viib Tihu metsaonnini.
Sellele lõigule jäävad mõned Hiiumaa tuntuimad vaatamisväärsused - Kaleste paradiisirand, Kõpu tuletorn, Korbi mäed, Vanajõe org jm.
Taaskord on tegu rajalõiguga, mis kulgeb suures osas inimasustuseta metsas.
Selle lõigu lõpust saab alguse ka Sõru sadamasse viiv matkatee lisaharu.
IV lõik Heltermaa-Ristna-Sarve/Tihu-Sarve (56 km)
Hiiumaa matkatee haru viimane lõik algab Tihu metsaonni juurest ning viib tagasi Heltermaa poole - Sarve telkimisalale, mis asub sadamast vaid 3 km kaugusel.
Soovi korral võib matkaja aga võtta ka hoopis suuna Sõru sadama poole, kus saab astuda praamile ning edasi Saaremaale sõita.