RMK matkatee Heltermaa-Ristna-Sarve/Kärdla-Ristna (107 km)

Hiiumaa, Hiiumaa puhkeala
RMK matkatee Hiiumaa haru II lõik algab Kärdla kesklinnast.
Kui matkatee I lõik kulges peaasjalikult mööda küla- ja maanteid, siis selle lõigu ilme on aga hoopis teistsugune. Olles ühtekokku 107 km pikkune on see ka matkatee Hiiumaa haru kõige pikem lõik.
Kärdla keskväljakult alates läheb matkatee mööda Tiigi tänavat, kuni jõuab linna servas oleva Kärdla matkarajani  ning läheb mööda seda linnast välja. Kärdla matkaraja ääres asub ka Autobaasi lõkkekoht
Kärdla matkarajast lahkneb matkatee mööda liivast metsateed kuni pöörab üle teeäärse kraavi metsarajale.
Teisel pool metsa põikab matkatee korraks maanteele, läheb siis tagasi metsarajale ning jõuab Tõrvanina telkimisalani
Pärast telkimisala võtab matkatee suuna Tahkuna poolsaare keskosa poole ning kulgeb pikal inimasustuseta metsas, kuni  jõuab poolsaare põhjarannikule.
Matkatee teeb põike Lõimandi randa ning kulgeb mööda poolsaate põhjakaldal olevaid vanu luiteharju, möödudes sealjuures Tahkuna poolsaarel olevatest I ja II maalimasõja aegsetes rannakindlustustest. Poolsaare loodenurka jääb ka Tahkuna tuletorn.
Matkatee rada pöörab poolsaare keskele tagasi ning metsade vahele jääb seal Ränkaja lõkkekoht, kus matkaja saab telkida ning end järgmiseks matkapäevaks välja puhata.
Matkatee liigub edasi Hiiumaa keskosa poole ning teele jääb Kaibaldi nõmm ja liivik - metsapõlengute ning Nõukogude sõjaväe rasketehnika õppeplatsina kasutamise tõttu tekkinud Eesti suurim liivik.
Pärast Kaibaldi liivikust möödumist läbib matkatee Sakkasoo nimelise nõmmraba. Jõudes taas metsatee äärde, möödub rada hiljuti taastatud Määvli jääksoost, teeb kaare ümber Mõdumaa soo ning jõuab mööda kruusateed Kapasto metsaonni juurde. 
Kapato metsaonni lähedale jäävad Aruselja talu maad, kus asub ka üks Hiiumaa vanimad tuulikuid - Aruselja tuulik.
Edasi Luidja poole edasi minnes möödub matkatee Hiiumaa suurima soost - Pihla rabast ning jõuab lõpuks Laasimetsa lõkkekoha juurde.
Pärast Laasimetsat läheb matkatee läbi Hüti külast, kus asus esimene Eestis tegeutsenud klaasivabrik - Hüti klaasikoda.
Põldude vahelt läbi minnes jõuab matkatee lõpuks Kõpu poolsaare rannikule ning läheb läbi Luidja lepiku.
Telefon +372 676 7499
E-post info.ristna@rmk.ee
Objekti tüüpMatkarada
Varustus Rada on tähistatud kilomeetripostide, viitade ja valge-rohelise-valge värvimärgistusega puudel.
Rajale jäävad peatuspaigad ja nende vahemaad:
Telkimisvõimalus Rajale jäävatel telkimisaladel ja lõkkekohtades
Matkavõimalus Matkatee lõigult lähtuvad rajad:
VaatamisväärsusedTahkuna poolsaare militaarrajatised, Tahkuna tuletorn, Kaibaldi liivik, Sakkasoo, Aruselja tuulik, Luidja lepik, Tõnupsi luited, Ristna tuletorn, Ristna militaarrajatised, Kalana sadam
Suvine hooldus Hooldussagedus: 2 korda kuus
Suvise hoolduse põhimõtteid vaata siit
Lisainfo Lõkkekohti varustatakse lõkkepuudega.
Enne loodusesse minekut tutvu järgmiste juhistega: igaüheõiguse põhimõtted, kuidas looduses käituda ja prügivabalt looduses.