Oandu loodusmetsarada (4,7 km)

Lääne-Virumaa, Lahemaa rahvuspark
NUTIMÄNG - "Jalutades põlismetsas"
Siinsed metsad on erakordselt mitmekesised, Kuivad männikud vahelduvad märgade sanglepalodudega, hämarad kuusikud niiskete haavikute ja kaasikutega. Niiskemates kohtades kergendab liikumist ja kaitseb õrna taimkatet laudrada. Et retk oleks põnevam, pange oma teadmised proovile küsimustele vastates.

Vaata ka teisi nutimänge!

Oandu loodusmetsarajal saab näha põnevat ja salapärast põlist metsa, Kõikjal lebab murdunud puid, kõdunevad tüved on elupaigaks haruldastele seentele, samblikele, sammaldele ja putukatele. Langenud põlispuude asemele tärkab lehtpuutihnik või sirguvad noored kuused. Loodusraja ääres võib näha põtrade, metssigade, karude, ilveste ja paljude teiste loomade ning lindude tegevuse jälgi, vahel ka mõnd metsaelanikku ennast.
Igal künkal on siin erinev mets, igas lohus isemoodi soo. Valgusrikkast kuivast männikust laskub rada Koljaku-Oandu astangust alla niiskesse kõdusoometsa, kus voolavad puhtaveelised allikad ning kunagise rannajoone liivaluidete ja -vallide vahel kasvavad mitme inimpõlvkonna vanused kuusikud, haavikud ja sanglepikud. Kõrgematel nõlvadel leidub paksukorbalisi põlismände.
Retke rajal võiks alustada näituselt „Rada põlismetsa“ Oandu külastuskeskuses. Siin saab juba ette heita pilgu sellele, kuidas käib eluring vanas loodusmetsas ning mida ja keda rajal kohata võib.
Lahemaa erinevate teenusepakkujatega saab tutvuda siin.
Telefon+372 676 7010
+372 329 5555
E-post info.oandu@rmk.ee
info.lahemaa@rmk.ee
Objekti tüüpÕpperada
Hooldustüüp Aastaringne
Suvise hoolduse põhimõtteid vaata siit
ParkimisvõimalusedRaja parkimistasku 10 autole või 2 bussile, Oandu külastuskeskuse parkla
VarustusInfotahvlid, infoalused, niiskemates kohtades laudrada ja puiduhakkega kaetud rada, trepid, pingid, suunaviidad, kuivkäimla, prügikast
Telkimisvõimalus Oandu telkimisala (300 m)
Vesi Joogivesi Oandu külastuskeskuse salvkaevus, rajal allikas
Matkavõimalus on
VaatamisväärsusedPõlismetsailmeline mets, erinevad metsatüübid, metsloomade tegutsemisjäljed, Oandu külastuskeskus, külastuskeskuse näitus „Rada põlismetsa“
Suvine hooldus Hooldussagedus: 2 korda kuus
Lisainfo Enne loodusesse minekut tutvu järgmiste juhistega: igaüheõiguse põhimõtted, kuidas looduses käituda ja prügivabalt looduses.
Piirangud Asub Lahemaa rahvuspargis, tutvu külastusele kehtivate piirangutega. Vajadusel küsi lisainfot Keskkonnaametist (info@keskkonnaamet.ee, tel +372 662 5999).
AsukohtOandu, Haljala vald, Lääne-Virumaa
Objekt nr 6 rahvuspargi kaardil.
Kohalesõitmise õpetusTallinn-Narva mnt (E20) 73. km pöörata Võsu, Palmse suunas Viitna- Koljaku mnt-le ja sõita 6,5 km Palmse külani, kust pöörata paremale (viit "Sagadi 6 km"). Sõita mööda Palmse-Sagadi teed, ületada Rakvere-Haljala mnt (viit "Sagadi mõis 2,5 km") ja sõita edasi kuni Sagadi mõisani. Sealt pöörata vasakule (viit "Altja kaluriküla 5 km"), sõita edasi mööda Sagadi-Altja teed 3 km ja mööduda RMK Oandu telkimisalast. 150 m pärast on tee ääres tahvel „Oandu looduskeskus“, mille juurest keerab tee paremale. Parkla koos infostendidega on sissesõidutee ääres vasakul. Seal on ka loodusmetsaraja viidad.  
KoordinaadidLong-Lat WGS 84
laiuskraad: 59.565661
pikkuskraad: 26.099849
L-EST 97 x: 6604988 y: 618691