Toila Valge ÖÖ

Tänavu 14.augustil täitus 110 aastat Eesti looduskaitse sünnist.
Kuigi vanimaks loodusressursside kaitseks välja antud seadusaktiks Eesti aladel peetakse 1297.aastal Taani kuningas Erik Menvedi poolt välja antud dekreeti, mis keelas metsaraie kolmel saarel Tallinna lähedal, loetakse looduskaitse alguseks Eestis 14. augustit 1910. Just siis rentis Riia Loodusuurijate Ühing Saaremaa Kihelkonna pastoraadile kuuluvad Vaika linnusaared, et tagada sealsetele lindudele turvalised pesitusvõimalused. Toimus see Vilsandi saare majakavahi, suure linnusõbra Artur Toomi eestvedamisel. Nii sündiski Baltikumi esimene kaitseala, mille sünnihetkest möödub tänavu 110 aastat.

Tähistamaks Eesti looduskaitse sünnipäeva kutsus RMK kõiki osa saama 14. ja 15 augustil Toila-Oru pargis toimuvast Valgest ÖÖst. Kahel õhtul ja ööl täitus park enam kui 30 lummava valguskunsti teosega, haaravate esinejate ja välikohvikute suminaga.
Kuna 2020.aasta on kuulutatud ka eesti rahvajutu aastaks, olid Toila Valge ÖÖ kaasautoriteks jutuvestjad Polina Tšerkassova ja Hardi Möller. Külalisi üllatati nii ekraanidel kui elavas esituses fantastiliste pärimuste ja tõestisündinud lugudega.
Popup kontserditega astusid üles flaami päritolu harmoonikamängija Diederik Timmermans, hang trummi võlur Ian Miikael Kirss, heli ja rütmimaastike piire kompav Silver Ulvik ja taimede sõnumeid muusikakeelde tõlkiv Peeter Rebane.

Toila Valge ÖÖ sündmusel käis kahel päeval kokku 7500 inimest. Külalistele pakkusid silmailu Toila Oru parki seatud 33 lummavat valgusinstallatsiooni ning kuulata sai nii muusikud kui ka rahvajutte pajatavaid jutuvestjaid.

Täname kõiki osalejaid ja kohtume järgmisel aastal jälle!

Saage veelkord osa lummavatest hetkedest.
Galerii vaatamiseks kliki pildil