Ilumetsa puhkekoht (meteoriidikraatrid)

Kraatriteni viiv laudtee on osaliselt amortiseerunud, palume liikumisel olla tähelepanelik.
Ilumetsa puhkekoht paikneb meteoriidikraatrite läheduses. Puhkekohas on infomaja, laudtee, parkla ja kuivkäimla, telkida siin ei ole võimalik. Põrguhaua ümber on avatud vaadet, siia tulekuks on rajatud laudtee, kus saab liikuda ka ratastooliga. 
1938. aastal avastatud Ilumetsa kraatritest suurim on Põrguhaud, selle läbimõõt valli harjalt on kuni 80 meetrit ja sügavus 12,5 meetrit, põhja katab kuni 2,5 meetri paksune turbakiht. Kujult samalaadne on ka teine kraater - Sügavhaud. See kõrge metsaga kaetud lohk asub  Põrguhauast umbes 900 meetrit lõuna pool Sügavhaua metsavahikoha lähedal. Kraatri läbimõõt valli harjalt on keskmiselt 50 meetrit ja sügavus 4,5 meetrit. Sügavhauda säilitatakse looduslikult.
Telefon+372 676 7122
E-post info.kiidjarve@rmk.ee
Objekti tüüpPuhkekoht
Hooldustüüp Aastaringne
Suvise hoolduse põhimõtteid vaata siit
ParkimisvõimalusedParkla 4-5 autole.
VarustusInfomaja, laudtee, parkla, kuivkäimla
Invavõimalus Erirajatised puuduvad. Ratastooliga (koos abistajaga) on võimalik liikuda kraatri juures oleva platvormini (ca 1 km edasi-tagasi).
VaatamisväärsusedIlumetsas eristatakse viit kraatrit meenutavat lohkvormi, millest vaid kaks – Põrgu- ja Sügavhaud – on vaieldamatult meteoriitse päritoluga. Ülejäänud kolmest – Ingli-, Tondi- ja Kuradihauast - viimase lohu meteoriitne teke on kaheldav.
Suvine hooldus Hooldussagedus: 1 kord nädalas
LisainfoEnne loodusesse minekut tutvu järgmiste juhistega: igaüheõiguse põhimõtted, kuidas looduses käituda ja prügivabalt looduses.
AsukohtVõru vald, Võrumaa.
Objekt nr 14 puhkeala kaardil.
Kohalesõitmise õpetusSõita mööda Põlva-Värska mnt Ilumetsa raudteejaamani. Enne raudtee ülesõidukohta (Põlva poolt tulles) näitab paremale viit „Ilumetsa meteoriidikraatrid“. Sõita veel umbes 0,5 km ja oletegi kohal. 
KoordinaadidLong-Lat WGS 84
laiuskraad: 57.957127
pikkuskraad: 27.406476
L-EST 97 x: 6429079 y: 701590