Mets – apteek ja toidusahver

Lääne-Virumaa, Lahemaa rahvuspark, Oandu külastuskeskus

Metsa sahver on sügisel täis marju ja seeni. Õpime tundma ja vahet tegema, millised on söödavad, millised mitte, ning jätame metsa need, mis ohtlikult mürgised. Saame teada, kuidas korjata ja tarvitada kodumaiseid ravim-, mürk- ja toidutaimi ning seeni loodust ja ennast kahjustamata. Mis on igaüheõigus metsas, mida see lubab ja milleks kohustab? Saadakse teada, kuidas inimesed on läbi ajaloo taimi, marju ja seeni kasutanud.
Metsaretkel maitstakse kevadel tärganud söödavaid taimi, sügisel marju. Kevadsuvistel programmidel korjatakse retkelt söögitaimi kaasa ja valmistatakse pärast neist salat. Sügisestel programmidel pööratakse rohkem tähelepanu seentele ja marjadele. Programmi on võimalik läbida erinevates kohtades Lahemaal. Oandu jääkeldris üles pandud näitust saab külastada ainult Oandul toimuvate programmide käigus. Oandul pakume kaasavõetud eine juurde ka taimeteed.
Tsitre-Muuksi programmidel on sügisel hea võimalus tundma õppida söödavaid ja mürgiseid marju – marjataimede liigirikkus on seal suur. Oandul on sügisel palju seeni, kuid ka mustikaid, pohli ja teisi tavalisemaid metsamarju kasvab siin rikkalikult.

Toimumiskoht: kas 1. Oandu külastuskeskus ja Oandu ümbruse loodusrajad, 2. Tsitre telkimisala Kolga lahe ääreskoos Tsitre vana pargi ja Muuksi linnamäega.

Seos õppekavaga

Taimed, nende mitmekesisus, osa ökosüsteemis ja tähtsus inimese elus. Seened. Tervislik toitumine.

Kohalesõitmise õpetus

1. Oandu programmid: Oandu külastuskeskus asub 3 km Sagadi mõisast Altja poole. 300 m pärast RMK Oandu telkimisplatsi väravat paremal pool pistandaed ja värviline silt „Oandu külastuskeskus“. Keerata paremale, ~70 m külastuskeskuse õue parklasse. 2. Tsitre-Muuksi programmid: Tallinn-Narva maanteelt (tee E20) keerata Loksa teeristilt Loksa poole, sõita 4 km ja pöörata Ulliallika bussipeatuse juurest vasakule, Kolga poole. Sõita 3 km, Kolga muuseumi parklas (paremas teeservas, muuseum on vasakul pool) kohtutakse retkejuhtidega (eelnevalt kokku leppida!).

Lisainfo

Kuna programm võib toimuda kahes erinevas kohas (Oandu Lääne-Virumaal või Tsitre-Muuksi Harjumaal) on oluline, et õpetaja suhtleks eelnevalt programmi juhendajate ning bussijuhiga kohtumiskoha ja aja täpsustamiseks.

Lisainfo kontakt: info.oandu@rmk.ee; tel: 676 7010, 5099 397

Omadused:


Teemad Metsaloodus
Pärandkultuur
Sihtrühm Eelkool
1.-3. klass
4.-6. klass
7.-9. klass
10.-12. klass
ToimumisaegKevad
Suvi
Sügis
Grupi suurus20 õpilast + 2 saatjat, suurem grupp jagatakse eraldi programmideks
Kestus2-4 tundi
Raja pikkus2-5 km
Hind20 inimest 70 EUR